9. A - výstup z Projektového dne s názvem "30. let od Sametové revoluce"

Nechceme násilí! Demokracie!  SVOBODNÉ VOLBY!
Máme holé ruce!  Zrušte monopol KSČ!  Svoboda!
Konec vlády jedné strany!
Tato hesla jsou k vidění při příchodu do ZŠ Zárečná v Tachově. Jejich autoři chodí do 9. třídy této školy. A proč? Denně teď slýcháme v televizi, v rádiu nebo čteme články v novinách o 30. výročí „Sametové revoluce“.
A dnes 15. listopadu se díky našim učitelům a pamětníkovi Janu Šíchovi můžeme  blíže seznámit s touto událostí, která změnila dějiny.
Jan Šícha vstupuje do třídy plné lidí. Vypráví nejen o tom, jak do nich na Národní třídě 17. listopadu 1989 mlátili policisté a jak lidi zmatkovali, ale i vysvětluje příčinu revoluce, a jak to po revoluci vypadalo. Z úst člověka, který to zažil, to zní úplně jinak, než když o tom čteme z učebnice.
Přednáší o změnách v porevolučním Československu. Otevřelyse hranice, zrušila se cenzura a Československo se vracelo zpět do Evropy. Po přednášce si pouštíme dokumentární film„Z deníku Ivany A.“ Zde můžeme vidět úryvky z deníku od ledna 1989 do ledna roku 1990.
Dívka popisuje a vypráví, jak viděla revoluci ona. Celé vyprávění ještě prokládá mnoho autentických filmových ukázek.
A co si o tom myslí samotní žáci?
„Je super se jednou za čas podívat do minulosti.“
„Trochu jsem se ztrácela v tom, co se stalo.“
„Je fakt hustý, že to zažili.“
„Dozvěděl jsem se, jak vypadala hranice.“
„Mě zaujal rozdíl mezi novoročním projevem Gustáva Husáka a Václava Havla.
Havel mluvil pro mě srozumitelně, lidsky a oznámil občanům návrat svobody. “
žákyně 9. A